Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Církevní restituce

9. 01. 2014 7:45:38
Přestože thema probráno nesčetněkráte, nepostřehl jsem zásadní argument. Druhou osou kterou se níže zabývám je to, že na straně jedné jsou (velmi hlasití) odpůrci, druhá strana prakticky vůbec neexistuje.

Právní stránka nevracení

Pomiňme nyní, že opravdu mnoho lidí církvi nejen majetek, ale i samotnou existenci nepřeje. To žádný právní titul na „nevrácení“ nezakládá.

Dejme tomu, což je naprostý nesmysl, že církev k majetku přišla neprávem, nespravedlivě, násilnicky či krádeží. Dejme tomu, že První republika nestačila rozsáhlé majetky církve osekat tzv. pozemkovou reformou. Ani jedna z těchto skutečností, by neumožňovala církevní majetek nevrátit.

Zkusme fiktivně přemýšlet jak nevydání udělat, zjistíme, že je to nemožné. Ústavní soud konstatoval, že stát desítky let nekoná a církve mohou o svůj majetek požádat soudy. K tomu, aby bylo zamezeno vydání kradené věci je nutné, krádež dokázat. Narážíme na první, podstatnou obtíž, dokázat, že v tehdejší právní úpravě byla věc ukradena. Nezlobte se, sobotkovsko-filipovské vágní prohlášení, že si to církev stejně nakradla je právně nepodstatné. Druhá obtíž, pokud chceme (a lze jinak, nejsme –li v Somálsku?) postupovat právně je promlčení. Znovu konstatuji, nelze nevracet.

Chudičké paní S. a velmi bohaté paní T. bylo neprávem vyměřeno penále za pozdní zaplacení daně z nemovitosti. Ukázalo se, a soud tak potvrdil, že penále bylo vyměřeno neprávem, obě paní zaplatili daň v čas. Budou jisté parlamentní strany horovat proti vrácení penále? Nebo dokonce budou horovat za nevrácení u bohaté paní T? Budou poukazovat, že ta prachatá si to stejně nakradla? Budou jí vyhrožovat a jednat s ní, aby vrátila méně? A jak se to udělá, když soud konstatoval, vraťte?

Jedinou možností, jak si stát může ponechat ukradený majetek je vyvlastnění či drakonické zdanění. Ani jedno neprojde přes Ústavní soud, ostatně by nás to katapultovalo do zmíněného Somálska.

Vracení majetku vůbec

Navracení nemovitého majetku je založeno na principu, že identifikovatelná, bezprávně zabavená věc bude neprodleně, po zjištění, že jde o neoprávněné zabavení, vrácena původnímu majiteli či dědicům. Je to přirozené. Po válce se také rušily, tehdy právně platné, leč v bezprávním režimu uzavřené převody majetku. V poúnorovém Československu nebylo lze se dovolat spravedlnosti. Dr. Miladě Horákové a mnoha dalším život vrátit neumíme, proto se o vrácení identifikovatelného majetku hovoří jako o zmírnění křivd. Je nemyslitelné rozdělovat restituenty na ty, jimž vrátíme a na ty které nemáme rádi a nevrátíme jim nic.

Ostatně poničené kostely, o které se stát neuměl postarat, se vrátily ihned. Majetek, ze kterého by se měly svatostánky opravovat ne. Naprosto ostudné je i to, že 1⁄4 století stát majetek nevracel a výnosy z něho si ponechával a vůbec navždy ponechá za celých 66 let. Ostudné je to tváří v tvář umučeným a uvězněným řeholníkům, řeholnicím a kněžím.

Odpůrci versus ......, kdo vlastně

Tábor odpůrců nevydání je hodně velký. Jejich zájmy, velmi hlasitě, zastupuje v parlamentu několik stran, mají i presidenta. Existuje i tábor příznivců?

Ani církev samotná z toho nadšená není. Přinese jí to velké starosti (kdo neví, že majetek jsou starosti, žádný dosud neměl). Navíc jsou církve pod nenávistnou (jak to jinak nazvat) masáží. Nemalá část samotných věřících i kléru by si přála Kristovu církev chudou, jak však můžou církve vykonávat skutky milosrdenství bez světských prostředků. Kristus sám nabádal ke konkrétní pomoci, která něco stojí, ne o bezplatnou modlitbu za potřebného zraněného samaritána.

Druhá strana odpůrců nevydání existuje. Nejde však o žádné příznivce vydání, jsou to lidé, kteří chtějí právní a spravedlivé řešení bez ohledu na to, zda se jedná o církve či kohokoliv jiného. Jiné zastánce než právo a spravelnost v tomto sporu církve nemají.

Nakonec, do diskuse poprosím o věcné a slušné argumenty, ne jen o vaše nenávistné názory.

Autor: Martin Pražák | čtvrtek 9.1.2014 7:45 | karma článku: 18.61 | přečteno: 801x

Další články blogera

Martin Pražák

Prezidentova tibetská vlajka

Miluju prezidenta. Líbí se mi, jak se vypořádal s vyvěšovači tibetské vlajky ve Frenštátě pod Radhoštěm.

5.11.2016 v 6:16 | Karma článku: 27.58 | Přečteno: 1291 | Diskuse

Martin Pražák

Smrt vinohradu

Chtěl bych požádat o radu, váš názor. Soused mi ze zlomyslnosti postříkal mladý vinohrad, který nyní umírá. Potrestat ho?

17.9.2015 v 7:21 | Karma článku: 21.50 | Přečteno: 813 | Diskuse

Martin Pražák

Hysterie kolem policejních vzorků DNA

Interní technické řešení pro minimalisaci falešných stop, týkající se jen vybraných policistů, dostalo hysterický rozměr. Dlužno dodat díky neznalosti a falešným projekcím.

18.12.2014 v 7:37 | Karma článku: 7.24 | Přečteno: 261 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Muslim-nemuslim, myslím-nemyslím

Někteří škarohlídi tvrdí, že současná migrační vlna může znamenat ohrožení křesťanských hodnot, přirovnávají situaci k boji dobra proti zlu. Snad tak dramatické to nebude, hlavní je myslet pozitivně

21.7.2017 v 9:07 | Karma článku: 12.13 | Přečteno: 635 | Diskuse

David Dvořák

Paní Jourová, umíte v té Bruseli i něco jiného než vyhrožovat, zakazovat a regulovat?

Aktuálně komisařka Jourová, kandidátka hnutí ANO, vyhrožuje Polsku zastavením dotací. Nejvýstižnější komentář na její adresu je od V. Klause ml. ... všichni jste blázni, jenom já letadlo.

21.7.2017 v 8:08 | Karma článku: 39.00 | Přečteno: 1403 | Diskuse

David Vlk

Správný "Tata" zvládne včecko. Musí!

Svalnatá,pružná mladá těla rozbíjejí vodní hladinu v elegantních skokanských kreacích.I leckterá dáma středního věku si při pohledu na tu přehlídku testosteronu tiše posteskne.Jen tiše, aby starej co chrápe vedle na dece neslyšel

21.7.2017 v 8:02 | Karma článku: 26.43 | Přečteno: 745 | Diskuse

Helena Vlachová

Únavné šaškárny

Únavné šaškárny. Tak bych nazvala soudní kauzy, jež se táhnou mnoho let a měli by v nich být odsouzeni někteří naši politici a vlivní

21.7.2017 v 6:09 | Karma článku: 23.09 | Přečteno: 584 | Diskuse

Jana Slaninová

Každý měsíc to krvácí a stejně to nezdechne

Půjčila jsem si větu z jednoho trošku hrubostí k ženám oplývajícího vtipu. Můj muž si teď dva dny krvácel z pupíku a spotřebovala jsem na něj veškerý obvazový materiál a též asi osm menstruačních vložek.

20.7.2017 v 19:19 | Karma článku: 20.58 | Přečteno: 1183 | Diskuse
Počet článků 35 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1031
Jsem jen hloupý zahradník.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.